Hoppa till sidans innehåll

Alnö Runt 2002


Alnön Runt 2002

2002-06-15 - 2002-06-15
Arrangörsklubb : SUNDSVALLS SEGELSÄLLSKAP

Tävlingsledare : Göran Andersson

Plac.BåtBåttypLystalUtr.BåtnamnRorsmanKlubbStarttidMåltidSeglad tidKorr. tidAnm.
1 SWE 19 Smaragd 1.19 SG-   Bernt Lindberg SUSS 11:10:00 15:14:11 04:04:11 04:50:35  
2 SWE 205 Omega 34 1.16 SGV   Torsten Elmroth HSS 11:10:00 15:21:01 04:11:01 04:51:11  
3 SWE 494 H-båt 1.07 SK-   Hans Ekholm SUSS 10:50:00 15:23:02 04:33:02 04:52:09  
4 SWE 385 Wasa 55 1.26 SGV   Rolf Eriksson/Johanessen ABK 11:10:00 15:04:48 03:54:48 04:55:51  
5 SWE 6244 X-102 1.19 SGV   Tant Raffa SUSS 11:10:00 15:18:45 04:08:45 04:56:01  
6 SWE 32 Scanner 38 1.25 SGV   Rune Winterstam SUSS 11:10:00 15:07:43 03:57:43 04:57:09  
7 SWE 222 Neptunkryssare 1 SG-   Björn Karjel SUSS 10:30:00 15:28:50 04:58:50 04:58:50  
8 SWE 272 Neptunkryssare 1 SG-   Lennart Sjölen SUSS 10:30:00 15:29:19 04:59:19 04:59:19  
9 SWE 226 Neptunkryssare 1 SG-   Hans & Eva Johansson / Krigsman SUSS 10:30:00 15:30:35 05:00:35 05:00:35  
10 SWE 206 Comfort 32 1.11 SGV   Håkan Enerud SUSS 10:50:00 15:25:51 04:35:51 05:06:12  
11 SWE 67 X-99 1.25 SGV   Team Ullas Pojkar SUSS 11:10:00 15:15:00 04:05:00 05:06:15  
12 SWE 18 Dominant Race 1.16 SG-   Gunnar & Göran Nordqvist SUSS 11:10:00 15:34:50 04:24:50 05:07:12  
13 SWE 268 H-båt 1.07 SK-   Olof Mellander SUSS 10:50:00 15:38:32 04:48:32 05:08:44  
14 SWE 219 Neptunkryssare 1 SG-   Ronny Löfkvist SUSS 10:30:00 15:39:46 05:09:46 05:09:46  
15 SWE 489 H-båt 1.07 SK-   Lars Eriksson SUSS 10:50:00 15:42:11 04:52:11 05:12:38  
16 SWE 243 Neptunkryssare 1 SG-   Tomas Sundholm SUSS 10:30:00 15:42:42 05:12:42 05:12:42  
17 Fin 321 J/80 1.25 SK-   Rabbe Fahlenius SUSS 11:10:00 15:20:18 04:10:18 05:12:52  
18 SWE 246 Cumulus 1.08 SGV   Mats Svensson SÖSMK 10:50:00 15:47:48 04:57:48 05:21:37  
19 SWE 1617 Joker 1.08 SGV   Hans Dahlqvist SUSS 10:50:00 15:57:50 05:07:50 05:32:28  
20 SWE 521 Vigg Albin 0.97 SG-   Patrik Boberg WIVBK 10:30:00 16:42:04 06:12:04 06:00:54  
21 SWE 9 B 31 1.06 SGV   Sören Ångman ABK 10:50:00 16:31:52 05:41:52 06:02:23  
22 SWE 2395 Maxi 77 1 -G-   Mikael Berglund SUSS 10:30:00 17:21:28 06:51:28 06:51:28  
23 SWE 43931 Hobie 16 1.52 -K-   Katrin Olfsson SUSS 11:10:00 15:57:30 04:47:30 07:17:00  
24 SWE 636 Vigg Albin 0.96 SK-   Lars Magnusson SNBK         DNF




Regatta Bas från JUME DATA



 

 

Alnön Runt 2002

2002-06-15 - 2002-06-15
Arrangörsklubb : SUNDSVALLS SEGELSÄLLSKAP

Tävlingsledare : Göran Andersson

Grupp : 1 Starttid : 10:30:00 LYSintervall : 0.5 - 1.04

Plac.BåtBåttypLystalUtr.BåtnamnRorsmanKlubbMåltidSeglad tidKorr. tidAnm.
1 SWE 222 Neptunkryssare 1 SG-   Björn Karjel SUSS 15:28:50 04:58:50 04:58:50  
2 SWE 272 Neptunkryssare 1 SG-   Lennart Sjölen SUSS 15:29:19 04:59:19 04:59:19  
3 SWE 226 Neptunkryssare 1 SG-   Hans & Eva Johansson / Krigsman SUSS 15:30:35 05:00:35 05:00:35  
4 SWE 219 Neptunkryssare 1 SG-   Ronny Löfkvist SUSS 15:39:46 05:09:46 05:09:46  
5 SWE 243 Neptunkryssare 1 SG-   Tomas Sundholm SUSS 15:42:42 05:12:42 05:12:42  
6 SWE 521 Vigg Albin 0.97 SG-   Patrik Boberg WIVBK 16:42:04 06:12:04 06:00:54  
7 SWE 2395 Maxi 77 1 -G-   Mikael Berglund SUSS 17:21:28 06:51:28 06:51:28  
8 SWE 636 Vigg Albin 0.96 SK-   Lars Magnusson SNBK       DNF



Plac.BåtBåttypLystalUtr.BåtnamnRorsmanKlubbMåltidSeglad tidKorr. tidAnm.
Grupp : 2 Starttid : 10:50:00 LYSintervall : 1.05 - 1.15

1 SWE 494 H-båt 1.07 SK-   Hans Ekholm SUSS 15:23:02 04:33:02 04:52:09  
2 SWE 206 Comfort 32 1.11 SGV   Håkan Enerud SUSS 15:25:51 04:35:51 05:06:12  
3 SWE 268 H-båt 1.07 SK-   Olof Mellander SUSS 15:38:32 04:48:32 05:08:44  
4 SWE 489 H-båt 1.07 SK-   Lars Eriksson SUSS 15:42:11 04:52:11 05:12:38  
5 SWE 246 Cumulus 1.08 SGV   Mats Svensson SÖSMK 15:47:48 04:57:48 05:21:37  
6 SWE 1617 Joker 1.08 SGV   Hans Dahlqvist SUSS 15:57:50 05:07:50 05:32:28  
7 SWE 9 B 31 1.06 SGV   Sören Ångman ABK 16:31:52 05:41:52 06:02:23  



Plac.BåtBåttypLystalUtr.BåtnamnRorsmanKlubbMåltidSeglad tidKorr. tidAnm.
Grupp : 3 Starttid : 11:10:00 LYSintervall : 1.16 - 1.9

1 SWE 19 Smaragd 1.19 SG-   Erika Lindberg SUSS 15:14:11 04:04:11 04:50:35  
2 SWE 205 Omega 34 1.16 SGV   Torsten Elmroth HSS 15:21:01 04:11:01 04:51:11  
3 SWE 385 Wasa 55 1.26 SGV   Rolf Eriksson/Johanessen ABK 15:04:48 03:54:48 04:55:51  
4 SWE 6244 X-102 1.19 SGV   Tant Raffa SUSS 15:18:45 04:08:45 04:56:01  
5 SWE 32 Scanner 38 1.25 SGV   Rune Winterstam SUSS 15:07:43 03:57:43 04:57:09  
6 SWE 67 X-99 1.25 SGV   Team Ullas Pojkar SUSS 15:15:00 04:05:00 05:06:15  
7 SWE 18 Dominant Race 1.16 SG-   Gunnar & Göran Nordqvist SUSS 15:34:50 04:24:50 05:07:12  
8 Fin 321 J/80 1.25 SK-   Rabbe Fahlenius SUSS 15:20:18 04:10:18 05:12:52  
9 SWE 43931 Hobie 16 1.52 -K-   Katrin Olfsson SUSS 15:57:30 04:47:30 07:17:00  




Regatta Bas från JUME DATA

Lilla Alnö Runt 2002

2002-06-15 - 2002-06-15
Arrangörsklubb : SUNDSVALLS SEGELSÄLLSKAP

Klass : Laser Öppen Senior
Tävlingsledare :

Resultat

 

Plac.BåtRorsmanOrtKlubb12345678Tot.
1 SWE 167636 Joseph Selin   SUSS 1 1 1           3
2 SWE 162721 Rickard Norrman   SUSS 2 2 2           6
3 SWE 37330 Mikael Lind   SNBK 3 3 4           10
4 SWE 92294 Christoffer Stark   SUSS 4 4 3  

 

 

 

Lilla Alnö Runt 2002

2002-06-15 - 2002-06-15
Arrangörsklubb : SUNDSVALLS SEGELSÄLLSKAP

Klass : Optimist Öppen Senior
Tävlingsledare :

 

 

Plac.BåtRorsmanOrtKlubb12345678Tot.
1 SWE 3633 John Ekholm   SUSS 1 2 1           4
2 SWE 21738 Nicklas Sjölund   ÖSS 3 1 2           6
3 SWE 22464 Per Lind   SNBK 2 3 4           9
4 SWE 233230 Sara Österholm   SUSS 6 5 3           14
5 SWE 22052 Joakim Westerbring   ÖSS 5 4 7           16
6 SWE 21667 Mattias Persson   SUSS 4 6 6           16
7 SWE 103 Tobias Bengtsson   SUSS 7 7 5           19
8 SWE 233231 Ida Österholm   SUSS DNF DNS DNS           27




Regatta Bas från JUME DATA

Uppdaterad: 10 JUL 2017 10:48 Skribent: Thomas Hammarström

Postadress:
Sundsvalls SS - Segling
Box 9009
85009 Sundsvall

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link